Profil naukowy

  • O pracowni
  • Pracownicy
  • Zakład nadrzędny

Przedmiotem badań naukowych prowadzonych w Pracowni jest poszukiwanie biologicznych korelatów stanów i procesów powiązanych z farmakoterapią występujących na poziomie molekularnym. Celem jest identyfikacja nowych punktów uchwytu, wskaźników efektywności i bezpieczeństwa terapii oraz interakcji leki-geny o znaczeniu klinicznym. W szczególności badania dotyczą leków psychotropowych stosowanych w leczeniu depresji, zaburzeń psychotycznych i lękowych oraz innych związków psychoaktywnych.

Badania prowadzone są na poziomie genów, zarówno w zakresie różnic w sekwencji DNA występujących u ludzi jak i zmian poziomów ekspresji poszczególnych transkryptów. Wspólnym elementem metodycznym jest stosowane bioinformatycznych narzędzi do analizy i interpretacji dużych zbiorów danych genomowych. Podstawowym źródłem wyników jest technologia wysokoprzepustowego sekwencjonowania DNA (NGS, ang. next-generation sequencing), która umożliwia pomiary w skali pełnej sekwencji genomów oraz transkryptomów. Wysokoprzepustowe sekwencjonowanie pozwala zarówno na prowadzenie asocjacyjnych badań genetycznych, jak pomiarów zmian ekspresji izoform transkrypcyjnych oraz niekodujących RNA.

Dokonania naukowe

  • Publikacje

Comparison of gene expression profiles in neuropathic and inflammatory pain

Parkitna, J.R., Korostynski, M., Kaminska-Chowaniec, D., Obara, I., Mika, J., Przewlocka, B., Przewlocki, R.

DOI:

Quantitative morphological study of microglial cells in the ischemic rat brain using principal component analysis

Soltys, Z., Orzylowska-Sliwinska, O., Zaremba, M., Orlowski, D., Piechota, M., Fiedorowicz, A., Janeczko, K., Oderfeld-Nowak, B.

DOI: 10.1016/j.jneumeth.2005.01.009